Wydrukuj tę stronę

Toksyczne substancje w fotelikach samochodowych - raport 2015r.

01 sierpień 2015
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
04 czerwca 2015r. opublikowano ranking fotelików pod kątem toksyczności antypirenów (substancji obniżających palność). Okazuje się, że w wielu z nich zastosowano substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Misją HealthyStuff.org jest badanie produktów codziennego użytku pod kątem obecności toksycznych chemikaliów. Pod lupą znajdują się także foteliki samochodowe, w ciągu 9 lat (od 2006r.) organizacja przebadała 377 fotelików. Nowy raport opublikowany 04 czerwca 2015 - Kliknij w Pobierz załącznik u dołu strony, aby pobrać przewodnik konsumentów, rankingów (wersja angielska) 

Prawie trzy czwarte (73%) z badanych elementów w fotelikach (pianka poliuretanowa, styropian lub pianka tkaniny polipropylenowe i poliestrowe) zawierało niebezpieczne halogenowe środki zmniejszające palność, a ponad połowa zawierała niehalogenowane fosforoorganiczne środki zmniejszające palność (niektóre z nich są również niebezpieczne dla zdrowia).

W tegorocznym badaniu stwierdza się, że środki chemiczne zmniejszające palność i inne rozwiązania stosowane przez firmy są słabo uregulowane prawnie, przez co konsumenci – dzieci użytkujące foteliki narażeni są na ryzyko m.in., zatrucia substancjami toksycznymi (poprzez drogi oddechowe, spożycie oraz wchłanianie przez skórę).

Substancje chemiczne stosowane jako środki zmniejszające palność są niebezpieczne dla zdrowia.
W 1970 roku środek TDCPP Tris, (fosforan tris dichloropropylowy) był stosowany jako dodatek do piżamek dziecięcych, aby tkanina wolniej się paliła w przypadku pożaru. Środek ten był zamiennikiem mutagennego i rakotwórczego chemicznego TDBPP. Jednak TDCPP został ujawniony jako rakotwórczy i także został usunięty z piżam. Niestety TDCPP powrócił do produktów w roku 2004. Producenci zaczęli go używać jako dodatek w meblach, wnętrzach samochodów, namiotach i produktach dla dzieci, takich jak maty i poduszki (lecz nie piżamy). Dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie toksycznych substancji chemicznych. Wiele z nich może uszkodzić układ nerwowy, powoduje raka, i / lub zakłóca układ hormonalny (wydzielanie wewnętrzne).

Według badań laboratoryjnych HealthyStuff.org wszystkie foteliki zawierają co najmniej jeden środek opóźniający palenie. Środki chemiczne zmniejszające palność można podzielić na trzy klasy: bromowane chlorowane i fosforany. Bromowane i chlorowane substancje chemiczne są również nazywane halogenowymi. Niektórzy producenci np. Britax i Clek, zrezygnowali z fluorowcowanych środków zmniejszających palność, ze względu na ich toksyczność. Zamiennikami są bezhalogenowe środki chemiczne fosforanowe. Niektóre z tych zamienników mogą być bezpieczniejsze dla zdrowia ludzkiego, a inne mogą być szkodliwe. Przeczytaj więcej o tych konkretnych substancji chemicznych w pełnym sprawozdaniu technicznym.

Ze względu na powszechne stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność w produktach konsumpcyjnych codziennego użytku (m.in. meble, dywany itd.) szybko gromadzą się wewnątrz naszego ciała oraz w glebie i wodzie. Chemikalia te były wielokrotnie wykrywane w arktycznym powietrzu, wskazując, że podróżują na długich dystansach.

Wiele dzieci spędza godziny w samochodzie, co tydzień lub nawet codziennie, potencjalnie narażając się na szkodliwe spożycie środków zmniejszających palność. Niemowlęta i małe dzieci spędzają także duże ilości czasu na podłodze, a tym samym są bardzo narażone na działanie kurzu domowego, w którym także znajdują się cząsteczki tych substancji. Oddychanie i „jedzenie” cząsteczek kurzu zawierających środki chemiczne zmniejszające palność są głównymi drogami narażenia.

Ale ... Czy środki zmniejszające palność ochronią dzieci przed pożarem?
Niestety, analiza rzeczywistych scenariuszy pożaru pojazdu wskazuje, że substancje chemiczne zmniejszające palność w fotelikach samochodowych nie utrzymają dziecka w bezpiecznej odległości od ognia. Szybkość, z jaką wypełniał ogień kabinę auta, a potem dym, w połączeniu z czasem reakcji typowym awaryjnym, nie ochroni życia dziecka.

W celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego, zamiast dodając jeszcze więcej substancji chemicznych do wyposażenia, zachęca się producentów samochodów do zmiany niektórych części pojazdu, aby zmniejszyć ryzyko pożaru w kabinie.

Najlepsze Foteliki samochodowe (2014-15)

Britax Frontier and Marathon (Convertible)

Clek Foonf (Convertible)

Najgorsze foteliki samochodowe (2014-15)

Graco, My Size 65 (Convertible)

Baby Trend, Hybrid 3-in-1 (Convertible)

                                                                                                  Pełen ranking
fotelikiranking


Słowniczek:

  • polibromowane etery difenylowe (PBDE)
  • niehalogenowane fosforoorganiczne środki zmniejszające palność (PFR).
  • Środki fosforoorganiczne chlorowane (CFR).
  • bromowane środki zmniejszające palność (BFR).

źródło: www.ecocenter.org

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/