Wydrukuj tę stronę

"Czytaj i jedź"

25 sierpień 2015
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Już niedługo rozpocznie się rok szkolny, co byście powiedzieli na klasę, w której czytanie odbywa się na rowerkach stacjonarnych?

Pomysł na nietypowe zajęcia na rowerkach stacjonarnych zrodził się w głowie pewnego nauczyciela ze szkoły w Północnej Karolinie. Początkowo był to jeden testowy rowerek ustawiony w kącie klasy. Cieszył się on taką popularnością, że postanowiono zorganizować całą klasę wyposażoną w rowerki. Zajęcia się odbywają się w blokach po 15- do 20-minut. Mają one realne korzyści edukacyjne - wyniki testów czytania i umiejętności czytania ze zrozumieniem wzrosły u dzieci aktywnie czytających. Z innych korzyści: lekcje na rowerkach przeciwdziałają otyłości. Program przyjął się w szkołach i został nazwany "read and ride"

Akcję wsparło społeczeństwo przekazując rowerki do szkoły. Pomysł podchwyciły i inne szkoły. Uczniowie bardzo chwalą sobie zajęcia na rowerkach:

"To pomaga mi się skoncentrować, ponieważ nigdy nie mogę usiedzieć w miejscu", powiedział jeden z nich.

"Nauka w ruchu" przynosi same korzyści:

  • Umożliwia koncentrację.
  • Zmniejsza stres ucznia wywołany ciągłym "przywracaniem do prządku" (przestań się kręcić, nie machaj nogami itd.)
  • Wpływa na aspekt prozdrowotny.

Podobny efekt przynoszą ławki wyposażone w specjalny element z lateksu, który umożliwia machanie nogami, rozładowując w ten sposób napięcie i niepokój ucznia. System został nazwany Bouncy bands i także jest bardzo popularny w wielu szkołach. Filmik możecie zobaczyć klikając poniżej.
buncy

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/