Ogród na jesień Wyróżniony

08 listopad 2012
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogródka, to właśnie teraz kończy się okres gorących przygotowań do zimy. Czy aby wszystko zrobione?

Zanim mróz na dobre wkroczy i zmrozi ziemię, warto ją przekopać by napowietrzyć glebę. Niech „oddycha”, aż do wiosny dlatego też zostawmy te wzruszone nieregularne bryły ziemi bez grabienia. Przekopując ją nie zapominajmy o usuwaniu chwastów, w ten sposób opóźnimy ich rozrost na wiosnę – przynajmniej na chwilę. Oprócz chwastów musimy pozbyć się opadłych z drzew liści. I właśnie w przypadku opadłych liści dość często w poradnikach działkowca czytamy „spalmy je”. Niestety nie każdy wie, że wbrew pozorom spalanie liści na własnej posesji jest…zakazane.

 jesien2Zarówno liście jak i gałęzie, które pozostały nam po jesiennych porządkach powinny zostać zagospodarowane zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2011 r. nr 152 poz. 897) oraz ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.). Co to dokładnie oznacza? W myśl powyższych przepisów właściciel nieruchomości powinien zebrać odpad „zielony” (liście, gałęzie) i przekazać je przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne (na terenie danej gminy), zaś ten powinien je przekazać, jako odpady biodegradowalne do kompostowni. Choć dla większości działkowców przepisy te będą nowością (a niektórym zapewne nie przypadną do gustu) to pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Ponadto powinniśmy pamiętać, że obowiązuje nas jeszcze prawo sąsiedzkie, a także przepisy przeciwpożarowe, które zakazują palenia odpadów na posesji nie tylko z uwagi na uciążliwe zapachy, ale i niebezpieczeństwo pożaru.

Jeśli jednak nie chcemy przekazać naszego zielonego odpadu firmie posiadającej stosowne zezwolenie, to możemy wykorzystać je na nasz własny kompost, czy zagospodarować wolną przestrzeń (przekopujemy ziemię wraz z liśćmi tworząc np. pryzmy, które po pewnym czasie można obsadzić drzewami i krzewami lub po prostu w celu użyźnienia gleby).

Byle do wiosny!

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/
Więcej w tej kategorii: Karmniki z upcyklingu »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież