Co się kryje we wnętrzu Chicken McNuggets (McDonald)?

27 kwiecień 2014
Oceń ten artykuł
(23 głosów)
Małe kawałki białego mięsa (kurczaka) obleczone złocistą chrupiącą skorupką, serwowane z sosem są atrakcyjne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Pewien badacz - Christopher Ochner, postanowił zbadać co tak naprawdę znajduje się wewnątrz McNugget. Wyniki jego dochodzenia są niepokojące.

Biały drób ma mniej tłuszczów nasyconych niż czerwone mięso, co oznacza, że na ogół nie prowadzi do podniesienia poziomu cholesterolu i nie przyczynia się do powstawania chorób serca. Czy zatem serwowane kawałki kurczaka – nuggetsy należą do zdrowych przekąsek?

Podejrzany: McDonald Chicken McNuggets (6szt.)

DETEKTYW: Christopher Ochner, Ph.D., badacz w New York Obesity Nutrition Research Center w St Luke Roosevelt Hospital Center. Pan Ochner zna dokładnie menu McDonalda, ponieważ kilka lat temu prowadził swoją własną eksperymentalną dietę "Super Size Me" (codziennie przez dwa miesiące jadł jeden posiłek w restauracji fast food - wyniki nie zostały jeszcze opublikowane).

Wartości odżywcze w Chicken McNuggets:

Bez sosu: 280 kalorii, 18 g tłuszczu, 18 g węglowodanów, 13 g białka, 0 g cukru, 540 mg sodu, 1 g błonnika
Z pikantnym sosem barbeque: 330 kalorii, 18 g tłuszczu, 29 g węglowodanów, 10 g cukru, 800 mg sodu, 1 g błonnika, 13 g białka

Wykaz składników:

Chicken McNuggets: Biały kurczak bez kości, woda, skrobia modyfikowana, sól, przyprawy (autolizowany ekstrakt drożdżowy, sól, skrobia pszenna, aromat odpowiadający naturalnemu (pochodzenie roślinne), olej szafranowy, dekstroza, kwas cytrynowy), fosforany sodu, naturalny aromat (pochodzenie roślinne).

„Kotlet i panierka”: woda, wzbogacona mąka (mąka pszenna, niacyna, zredukowane żelazo, monoazotan tiaminy, ryboflawina, kwas foliowy), mąka kukurydziana, mąka pszenna, skrobia modyfikowana, sól, (soda oczyszczona, pirofosforan sodu, SODIUM ALUMINUM PHOSPHATE, fosforan monowapniowy, mleczan wapnia), przyprawy, skrobia pszenna, dekstroza, skrobia kukurydziana. Zawiera pszenicę.

* Przygotowany na oleju roślinnym (olej rzepakowy, olej kukurydziany, olej sojowy, uwodorniony olej sojowy o TBHQ i kwas cytrynowy, który dodaje się do zachowania świeżości). Dimetylopolisiloksan dodaje się jako środek przeciw pienieniu.

Pikantny sos barbeque: syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, woda, pasta pomidorowa, ocet vinegar, destylowany ocet, sól, sos sojowy (woda, pszenica, soja, sól), modyfikowana skrobia, przyprawy, dekstroza, olej sojowy, naturalny aromat dymu (pochodzenie roślinne), guma ksantanowa, kolor karmelowy, czosnek granulowany, guma celulozowa, suszone chili, kwas jabłkowy, aromat naturalny (pochodzenie roślinne), cebula w proszku, benzoesan sodu (środek konserwujący), kwas bursztynowy. Alergeny: pszenica i soja.

KURCZAK: Pierwsza pozycja na etykiecie danego produktu oznacza, że produkt ten zawiera najwięcej tego jednego elementu. Jak zauważa Ochner, napis na McNuggets sugeruje, że zawierają one kurczaka bez kości, a nie, że wykonano je w 100 proc z kurczaka bez kości. Ta drobna różnica powoduje, że nie ma możliwości dowiedzenia się, jaki procent całej bryłki zawiera rzeczywiście kurczaka.

Badacz zauważa: "Biały kurczak bez kości jest prawie czystym białkiem, oferuje fenomenalną jego ilość: 0,2 gramy białka (w gramach), na 1 kcal przy zawartości tuszczy poniżej 20 procent." Z drugiej strony, McNuggets mają bardzo przeciętny stosunek białek do tłuszczy, co wg Ochnera: „wydaje się to sugerować, że inne składniki, oprócz kurczaka, są głównym składnikiem odżywczym”. Z ponad 30 wymienionych składników, łatwo zobaczyć, że kurczak faktycznie odgrywa w nuggetsach niewielką rolę. Wyjaśniałoby to eksperyment zarejestrowany na filmiku udostępnionym na YouTube (nakręcony marzec 2013), na którym zobaczymy co się dzieje z McNuggets pozostawionymi w temperaturze pokojowej w ciągu dwóch dni. Ta niepokojąca tajemnica pozostaje nierozwiązana.

                                                            film 

Więcej o składnikach:

TŁUSZCZ: McNuggets to 57 procent tłuszczu! Ochner twierdzi, że jest on częściowo utwardzony.

TBHQ (butylohydrochinon): środek konserwujący na bazie ropy naftowej (który jest również składnikiem wielu lakierów, kosmetyków i perfum). Spożywane w dużych dawkach (trudno jest dokładnie określić, jak dużo dodaje się go do McNuggets) może być toksyczny. Możliwe działania niepożądane to nudności, zapaść, szum w uszach (dzwonienie w uszach) i wymioty. Niektóre badania powiązały go z nadpobudliwością u dzieci, astmą, nieżytem nosa, zapaleniem skóry, badania na zwierzętach donoszą, że może powodować uszkodzenie DNA (te doniesienia spowodowały, że McDonald całkowicie usunął ten składnik z McNuggets sprzedawanych w Wielkiej Brytanii).

*Dimetylopolisiloksan: Również ten składnik nie jest dostępny w McNuggets sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. To środek przeciwpieniący na bazie silikonu, który dodaje się do oleju roślinnego.

* Autolizowane DROŻDŻE EXTRA: Zawierają glutaminian sodu (znany także jako MSG), który pozwala stworzyć iluzję, że jesteś coraz więcej białka z każdym kęsem, niż faktycznie go tam jest. To tani wypełniacz wzmacniający smak (około 15 procent Amerykanów jest wrażliwych na glutaminian sodu i z jego powodu cierpi na bóle głowy, nudności, kołatanie serca).

* SODIUM ALUMINUM PHOSPHATE: Ochner wyjaśnia, że składnik ten jest syntetycznie wytwarzany z aluminium i ma działać jako zaczyn, który jest często stosowany w mieszankach mąki, służących do panierowania McNugget.

Werdykt: McNuggets są McNasty (czyli w tłumaczeniu McPaskudne)

Opracowano na podstawie artykułu: What's Really Inside Those McDonald's Chicken McNuggets?

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Artykuły powiązane

Komentarze  

 
0 # Jalina 2020-07-09 15:18
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować