Uwaga na ptaka!

02 czerwiec 2018
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co roku na przełomie maja i czerwca młode ptaki niektórych gatunków zaczynają opuszczać gniazda i pod opieką rodziców „uczą się świata”. Wśród wielu czyhających na nich niebezpieczeństwa jest…człowiek. Bywa, że ludzie, kierowani dobrymi chęciami, widząc takiego „zagubionego” na ziemi podlotka, zabierają go… uniemożliwiając mu naukę samodzielnego życia, a także odbierają ptasim rodzicom ich wychuchane młode…

Ptaki, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, ale nie przebywają już w gnieździe, są nazywane podlotami. Najczęściej posiadają one już wiele „dorosłych” piór – w przeciwieństwie do piskląt, pokrytych wyłącznie puchem. W miastach szczególnie często można się natknąć na podloty ptaków krukowatych (młode wrony, gawrony, sroki czy kawki), oraz drozdów (kosów, śpiewaków, kwiczołów). Młode ptaki swym nieporadnym wyglądem i zachowaniem w wielu osobach wzbudzają opiekuńcze instynkty, czego efektem jest zabieranie takich osobników do domu w celu udzielenia im pomocy. Apelujemy, nie gońcie nieporadnie podskakujących, podfruwających mlodych! Podloty znajdują się pod stałą opieką rodziców, którzy je bronią i karmią. Zazwyczaj uciekają, kryją się, kiedy zbliża się człowiek, jednak niektóre wręcz przeciwnie - bronią mlodych (np. niektóre wrony czy gawrony, którym zdarza się atakować ludzi, których uważają za zagrożenie dla swego potomstwa). To, że ptasich rodziców nie widać to także element naturalnej strategii antydrapieżniczej - nie chcą swym widokiem zdradzać miejsca przebywania podlotów.

Odebrany rodzicom ptak nie będzie miał szansy nabyć wielu umiejętności umożliwiających mu prawidłowe funkcjonowanie w przyrodzie. Szczególnie dramatycznie sytuacja wygląda u kawek – ptaki żyją w ściśle hierarchicznych społecznościach, gdzie każdy osobnik ma ustaloną pozycję. Osobnik wychowany przez ludzi może nie zostać przyjęty do grupy lub trafi na sam dół hierarchii, przez co nie będzie mógł np. założyć rodziny. Często takie ptaki kończą życie na wysypiskach śmieci – w jedynym miejscu, gdzie panuje łatwy dostęp do pokarmu.

Kiedy reagować, kiedy nie

W przypadku znalezienia podlota siedzącego na trawniku/jezdni, najlepszym działaniem będzie przełożenie go na najbliższe drzewo albo krzak. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zaatakowania ptaka przez psa lub kota. Jeśli nie ma on krwawiących ran, paraliżu kończyn ani nie doznał wcześniej żadnego urazu (np. wskutek zderzenia z oknem albo samochodem), powinien sobie poradzić. Nie ma ryzyka, że rodzice odrzucą takiego potomka, wyczuwając ludzki zapach – węch u ptaków jest bardzo słabo rozwinięty i rozpoznają swoje potomstwo głównie dzięki wzrokowi i słuchowi.

Nie ulegajmy urokowi „ptasich sierotek” i nie starajmy sie być lepsi i mądrzejśni niż natura.

https://otop.org.pl/piskleta-i-podloty/

http://jestemnaptak.pl/artykul/uwaga-podloty

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież