Fińskie dzieci śpią w kartonach Wyróżniony

10 kwiecień 2014
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Finlandii ciężarna kobieta dostaje od państwa kartonowe pudełko z wyprawką. Po wyjęciu rzeczy na jego dnie układa materacyk i dołączony do wyprawki kocyk – w ten sposób uzyskuje pierwsze posłanie dla swojego dziecka.

To nie jest żart, choć pomysł spania dziecka w kartonowym pudle wydaje się być niedorzeczny. Na dodatek dziwi fakt, że to przecież Finlandia, kraj prorodzinny, „bogaty”, w którym istnieje jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności niemowląt. Niektórzy ten stan przypisują właśnie tradycji spania dzieci w kartonowych pudełkach. Historia nietypowego posłania sięga aż 1930r., wtedy to zaprojektowano ową „wyprawkę” jako gwarancję równego startu dla wszystkich. W biednych rodzinach, miało ono zapewnić dziecku „czyste miejsce do spania”. W trakcie wielu lat zmieniał się tylko „zestaw” dołączony do pudełka. I tak zawierał on m.in.:

  • 1957r. Gotową odzież dla dzieci (wcześniej dołączano materiały do ich szycia)
  • 1969r. Jednorazowe pieluchy
  • 1970r. Pojawiły się kolorowe i wzorzyste materiały zastępujące tradycyjną biel
  • 2006r. Zamiast pieluch jednorazowych ponownie pojawiły się pieluszki wielorazowe, zrezygnowano z butelek na mleko, aby zachęcić do karmienia piersią

Obecnie w zestawie obok ubranek dla dziecka, kocyku, pościeli, ochraniacza na karton i materacyka nadal znajdują się pieluszki wielorazowe, pieluszki muślinowe i tetra, ręcznik kąpielowy, przybory toaletowe (myjka materiałowa, nożyczki do paznokci, szczotka do włosów, szczoteczki do zębów, termometr do kąpieli, krem do pupy), książeczka dla niemowlaka, gryzak, śliniak, oraz dla mamy wkładki laktacyjne, podpaski oraz prezerwatywy. Ubranka są przeznaczone zarówno dla chłopców jak i dziewczynek (tzw. unisex).

     wyprawka1 wyprawka2

Warto dodać, że w wyprawce nie ma dołączonych: próbek mleka modyfikowanego, herbatek, butelek, smoczków, ani ulotek na temat tychże produktów.

Choć pomysł spania dziecka w kartonie może być kontrowersyjny, to sama zawartość opakowania jest godna pochwały (aczkolwiek niektórzy mogą odebrać jako nietakt załączanie prezerwatyw - z jednej strony otrzymując paczkę Państwo gratuluje przyszłej mamie narodzin dziecka, a z drugiej załącza środek antykoncepcyjny mówiąc tym samym „zabezpiecz się przed kolejnym”).

Rodzice szczególnie pierwszego potomka chwalą sobie pomysł z pudełkową wyprawką, ponieważ rozwiązuje to ich problem kompletowania ubranek, których nigdy nie wiadomo ile i jakie wybrać. Minusem dla niektórych jest świadomość ubierania swojego dziecka w identyczne ubrania, jak inne maluchy urodzone w tym samym roku. Fińskie matki mają jednak wybór zamiast pudełka mogą wybrać wsparcie finansowe (ok. 140euro), ale statystycznie 95% procent wybiera jednak karton dla niemowlaka.

Źródło:
www.bbc.com
 zdjęcia pochodzą z bloga mamy www.scarymommy.com

 

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Komentarze  

 
-3 # Natalia 2014-04-13 08:39
Słowo ÓW się odmienia!
Nie jestem jakaś gramarnazi, ale to, aż razi w oczy.
"ów tradycja" -> OWA tradycja
"ów wyprawkę" -> ową wyprawkę
No i nadużywanie " ", przy słowach: bogaty, wyprawkę i zestaw, naprawdę to nie było potrzebne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Redakcja 2014-04-14 08:36
Pani Natalio, dziękujemy za dogłębną analizę interpunkcji oraz pisowni zaimka "ów". Domyślamy się, że OWA niedogodność uniemożliwiła Pani wypowiedzenie się co do treści artykułu. Poprawiliśmy ten błąd, by nikomu więcej nie wadził. Z góry przepraszamy za zaistniałe problemy natury technicznej (chyba większość rodziców wie, jak trudno czasem skupić myśli przy aktywnych maluchach, postaramy się zatem pisać artykuły, kiedy one będą spały). Pozdrawiamy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować