Olej lniany

02 luty 2014
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przyszedł czas, aby wysmażyć tekst o tym, co jest jedną z moich żywieniowych fascynacji - o olejach. Zatem wysmażmy coś o oleju na którym, nota bene, lepiej nie smażyć - bo traci swoje właściwości. Dziś bohaterem jest - OLEJ LNIANY.

Dlaczego tak zafascynowana jestem olejami? Bo jest to produkt pochodzenia roślinnego jednocześnie posiadający wiele wartości odżywczych charakterystycznych dla produktów pochodzenia zwierzęcego (np. kwasy omega 3, 6).

Zadziwia mnie także mnogość rodzajów dostępnych w sklepach olejów i oliw. Kiedyś w sklepach był tylko olej słonecznikowy i ewentualnie oliwa z oliwek, natomiast teraz namnożyło się tych butelkowanych tłustości niesamowicie - olej ryżowy, z pestek dyni, winogron, sezamowy, arganowy, kokosowy. I to wszystko do kupienia często już nawet w zwykłych marketach. I dobrze. Bo tłuszcz nie musi być zły.

A mam wrażenie, że cały czas odrobinę pokutuje u nas przekonanie, że co tłuste to złe, a olej to już w ogóle -w końcu łyżka oleju/oliwy to aż ok 90 kcal! Gdy smarujemy chleb masłem czy margaryną kalorie i tłustość są jakby mniej widoczne, a tak naprawdę lepiej byłoby zamienić te pół łyżeczki masła na łyżeczkę jakiegoś dobrego oleju. Poza tym, że brak mu właściwości "zlepiających" kanapkę to taka zamiana ma tylko zalety.

Ja sama już od dawna stosuję taką technikę -łyżeczka oleju na chleb. A jeśli jest to oliwa z oliwek, to nic więcej do szczęścia nie jest mi potrzebne - chleb, miseczka z oliwą i przekąska jak we Włoszech na wakacjach.

Cały czas sprawdzam co w olejowym świecie piszczy, i znajduję ciekawostki, o oleju lnianym wiedziałam, że jest dobry dla zdrowia, nie miałam, jednak pojęcia, jak bardzo!

Spójrzcie sami:

Skład chemiczny

  • 10% nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • 58% kwasu omega-3 alfa-linolenowego (ALA),
  • 15% kwasu omega-6 linolowego (LA),
  • 17% kwasu omega-9 olejowego,
  • duża zawartość witaminy E.

Najważniejszym składnikiem oleju lnianego jest izomer cis kwasu tłuszczowego alfa-linolenowgo z grup kwasów omega-3, który charakteryzuje się olbrzymią ilością zalet mających konkretny wpływ na zdrowie człowieka. Pomaga zachować właściwie proporcje spożywanych tłuszczy, wpływa leczniczo na cały organizm począwszy od poziomu komórkowego, poprzez układ krwionośny, pokarmowy, odporności, rozrodczy aż po skórę, włosy i paznokcie.

To tak w dużym dużym skrócie, tych właściwości prozdrowotnych jest o wiele więcej. By zachowały się wszystkie, trzeba bardzo uważać i kupować go w butelkach z ciemnego szkła, gdyż jest on bardzo wrażliwy na światło. Poza tym, wykluczone jest smażenie i gotowanie z jego użyciem, doskonale sprawdza się za to w sałatkach i surówkach.

Tutaj podaję link do strony, na której dowiecie się szczegółowo o wpływie składników zawartych w oleju lnianym, na różne układy w ciele człowieka:

www.olejlniany.net.pl

olejlniany.org

Na zdrowie!

Tropicielka z tropików

Agata - joginka, weganka, przejęta losami świata. Kocha pisać i gotować zaimprowizowane potrawy, najlepiej z przyjaciółmi.

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież