Tipi dla dzieci DIY Wyróżniony

17 sierpień 2015
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budowanie namiotu z koców - najlepsza zabawa, którą pamiętam z dzieciństwa. Niestety na niestabilnej konstrukcji składającej się z dwóch krzeseł, materiał często zsuwał się. Współcześnie namioty bynajmniej nie wyszły z mody –Tipi na wzór indiańskich szałasów przeżywają swój renesans.
Tipi łatwo rozłożyć, utrzymać w czystości, nadaje niesamowity klimat w pokoju dziecięcym, który sprzyja twórczej zabawie lub umożliwia zaszycie się w środku z książką. Latem można rozstawić je w ogrodzie lub na plaży, zapewniając maluchowi schronienie przed słońcem (po bokach namiotu wystarczy wszyć tasiemki do podwiązania wejścia). Można dowolnie je ozdobić, wykonać okna itp. Niestety gotowe tipi są dość drogie w sprzedaży, choć ich wykonanie wcale nie jest trudne. Jeśli umiesz szyć mamy dla Ciebie podpowiedź jak stworzyć własny namiot.

Poszukiwane:

  • 4 kije o średnicy optymalnie - 15mm (w Praktikerze za ok. 8zł/sztuka sosnowe, oczywiście o przekroju okrągłym)
  • Tkanina 3mb (szerokość 1,5 lub 1,6m)
  • Maszyna do szycia i odrobina cierpliwości

Wykonanie:

1. Z materiału musimy wykroić 4 trójkąty, jeden z nich będzie przecięty na pół (wejście) w związku z tym rysujemy go na początku i końcu pasa materiału. Wycinamy poszczególne trójkąty. Przykładowy wykrój na 280cm materiału.
schemattipi

Uwaga!!! Jeśli nie czujesz się pewnie z szyciem podczas rysowania wykroju dodaj zapas na zaszewki – tunele, w których znajdzie się stelaż –kije.

2. Z prostokątnego kawałka pozostałego materiały szyjemy 2 tasiemki, które później wszyjemy pomiędzy trójkąty. Jeśli zapomnisz o tym kroku, albo będzie to zbyt duże wyzwanie w trakcie szycia, możesz przymocować tasiemki ręcznie do połaci materiału gotowego tipi.

3. Zszyj trójkąty z sobą po prawej stronie, pamiętając żeby wszyć tasiemki w miejsce wejścia.
oie fUkPg90nV5Tn oie y8KXnVehHLa6

4. Kiedy masz już zszyte trójkąty czas na tunele. W tym celu zszyte krawędzie "schowaj do środka" i przeszyj po lewej. Powstanie tunel.
oie aOxdkvvuRNUb oie hXYmuADEQxv0

5. Trójkąt przy wejściu zszyj od góry tylko częściowo, pozostawiając luz od dołu (by materiał się rozchylał).
oie ItjeZHNlanVp
6. Jeśli Twój materiał nie jest ładnie wykończony na dolnej i górnej krawędzi podwiń nią i obszyj, aby nic się nie strzępiło. W naszym przypadku zakończenie jest wykonane fabrycznie, co prawda są napisy na materiale (IKEA), ale dzięki temu było mniej pracy i nie skrócił się namiot na długość – o tym trzeba pamiętać. Tak też, jeśli materiał należy obszyć lepiej szukać takiego na szerokość większą niż 150cm.

7. Jeżeli Twój materiał jest dość lejący, albo po prostu chcesz, aby wejście do namiotu można było zamknąć proponuję najprostsze rozwiązanie na rzep, z którym poradzą sobie nawet mniejsze dzieci. Można umieścić go bezpośrednio na materiale lub doszyć troczki zakończone rzepem.

8. Na koniec pozostaje wsunięcie kijków do tuneli i związanie ich góry sznurkiem (po wcześniejszym rozłożeniu na daną szerokość). 

Nasze tipi ma wysokość 150cm (stelaż ma 2m wysokości), bok ok. 120cm. Zatem jest dość spore, dzięki czemu dzieci swobodnie się mogą w nim bawić. Składamy po prostu zsuwając kije i odkładamy w narożnik pokoju.
Tipi możesz dowolnie ozdobić, u nas pojawiły się filcowe piórka. Mogą być np. pompony, łapacz snów, zwierzaki, kokardki, sam materiał także może być jednolity i ozdobiony farbami (np. we wzór indiański). Ile pomysłów tyle możliwości. 

oie EUcaxYkFzFlP
 oie gTzw7tC1QNjf oie sHyvZ3CxxBWO       oie pNn1JCCA5Mnn    oie SGib4aZijN8w 

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież