Ekopołożna

03 marzec 2014
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W wyszukiwarce google można bez problemu znaleźć odnośniki do ekomamy, ekotaty, nawet ekobabci! Są też: ekodoktor, ekoszpital, eko-poród. A ekopołożnej jeszcze nie było?!

Jeśli już prawie wszystko może być eko, to pozwolę sobie napisać o ekopołożnych, bo takie są. Wiadomo, że stopniowo, małymi krokami wracamy do traktowaniu ciąży i porodu, jako procesów zupełnie naturalnych. Zmiany te to wynik działania pediatrów i aktywnych rodziców, ale też nie małą rolę odgrywają w tym procesie położne, które są nie tylko kobietami, ale i najczęściej matkami.

Kto to jest ekopołożna?

Wg Wikipedii położna to „osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, potwierdzone dyplomem, do opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia”. Ekopołożna w swojej codziennej pracy kieruje się wiedzą o naturalnym prowadzeniu ciąży, porodu i połogu. Dużo wie na temat zdrowego odżywiania i ekologicznego stylu życia, ponieważ sama takowy prowadzi. Stosuje naturalne metody przy różnych ciążowych dolegliwościach, a w razie konieczności kieruje kobietę do lekarza. Poród z taką położną jest maksymalnie naturalny, łagodny i spokojny. Jej ręce służą do asekuracji rodzącej kobiety, słów też nie pada dużo, aby nie zakłócać naturalnego rytmu porodu. Ekopołożna nie wspomina o preparatach medycznych, wyborze pozycji czy znieczuleniu. Ze słów Michela Odenta „idealna położna, to ta, która przez cały poród robi na drutach”, i najlepiej żeby to ona zrobiła pierwszą czapeczkę dla maluszka. Handmade! Eko??? Czemu nie. Przy tym ekoporodzie od kobiety rodzącej i jej dziecka, rozprzestrzenia się siła, promieniuje wokoło - kobieta, a za chwile matka kieruje i rządzi, tańczy i śpiewa, wszystko jest naturalnym procesem. Ekopołożna nie „odbiera porodu”, a uczestniczy w przyjściu na świat dziecka. Przy tym jest czujna i mądra, a kiedy zauważy nieprawidłowość pomoże delikatnie. W razie konieczności zwróci się o pomoc do lekarza. Ekopołożna jest bezwzględną promotorką ekologicznego KP i naturalnej pielęgnacji noworodka. Nie zaskoczysz jej swoim pomysłem na poród lotosowy, ponieważ i na tą ewentualność jest ona przygotowana.

Po czym jeszcze możesz poznać ekopołożną?

  • Będzie bardziej podobna w poglądach do twojej prababci niż do babci. Poradzi ci wykorzystanie w połogu samodzielnych podkładów ze starych prześcieradeł, czy używanie podpasek wielorazowych, zamiast jednorazówek.
  • Nie będzie próbowała ci wcisnąć próbek kosmetyków, witaminek czy pampersów itp., lecz opowie o ziołach i olejach naturalnych.
  • Nie usłyszysz od niej o smoczkach, butelkach i MM (mieszance modyfikowanej).
  • Poinstruuje przy karmieniu piersią.
  • Poinformuje Cię o pieluszkach wielorazowych i chuście do noszenia dziecka.
  • Pokaże jak masować maluszka.

A Wy? Macie doświadczenie z ekopołożną? Jeśli macie pomysły czym jeszcze moglaby się charakteryzować ekopołożna to napiszcie w komentarzach. Razem zbudujmy jej eko-wizerunek.

Vola Kusmierska

Kochająca i szczęśliwa żona i Mama. Z zawodu położna, promotorka karmienia piersią i instruktorka szkoły naturalnego rodzenia. Vola jest założycielką internetowego Klubu dla aktywnych mam mamclub.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież