Łożysko ludzkie – „superfood” czy kanibalizm?

30 marzec 2014
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
W świecie zwierząt, matka tuż po porodzie zjada wydalone przez siebie łożysko, w ten sposób usuwa ślady porodu, które mogłyby naprowadzić drapieżcę na młode. Po drugie, konsumpcja łożyska wzmacnia organizm po porodzie. To właśnie ten drugi aspekt jest przywoływany przez zwolenników spożywania łożyska przez ludzi.

Co to jest łożysko
Łożysko jest organem, który zaczyna tworzyć się w momencie poczęcia dziecka. Łączy się ono z dzieckiem za pośrednictwem pępowiny i dostarcza pożywienie, odpowiada za wymianę krwi, dotlenienie itp. Przy porodzie wydalane jest już po przyjściu na świat dziecka i zazwyczaj utylizowane – spalane (szpital). Istnieją jednak firmy, które pozyskują łożysko i wykorzystują je do produkcji kremów pielęgnacyjnych, maseczek, serum, toników itp. (np. marka maylande).

W niektórych kulturach (m.in. na Hawajach) tradycja nakazuje zakopać łożysko w ziemi i zasadzić drzewo na jego miejscu. Zaś starożytne praktyki, do których obecnie się wraca nakazywały spożycie tuż po porodzie własnego łożyska.

Skład łożyska
Jest imponujący, zawiera ono m.in.:

 • Komórki macierzyste
 • Żelazo
 • Witaminy: B6, D, E i K
 • Oksytocynę (tzw."hormon miłości")
 • Progesteron i estrogeny
 • Hormon uwalniający kortykotropinę (CRH) - odpowiedzialny za zmniejszenie poziomu stresu
 • Cytokiny, Gonadotropiny
 • Prolaktynę (hormon, który wspomaga laktację)
 • TSH (hormon tarczycy)
 • Kortyzon (zwalcza stres, zwalcza depresję)
 • Prostaglandyny (hormony, które mają właściwości przeciwzapalne)
 • Hemoglobinę
 • Urokinazę (zatrzymuje krwawienie i zwiększa gojenie się ran)
 • Gammaglobulina („wzmacniacz odpornościowy”, który pomaga chronić przed infekcjami po porodzie)

Skąd pomysł, aby jeść coś co organizm sam naturalnie odrzucił
Medycyna chińska korzyści ze spożywania ludzkiego łożyska odkryła już 741 r.n.e. Suszone ludzkie łożysko nosi nazwę Zi He Che i prze wieki zażywano je jako środek m.in. na leczenie niepłodności, wzmocnienie po porodzie, na zaburzenia równowagi hormonalnej, na pobudzenie laktacji. Choć niektórzy eksperci twierdzą, że nie ma powodu, dla którego ludzie mają spożywać kobiece łożysko, to coraz więcej matek decyduje się dziś ożywić tę starożytną tradycję w imię poporodowego „wellness”.

Korzyści z konsumpcji ludzkiego łożyska

 • Zmniejszone krwawienie po porodzie
 • Szybsze, bardziej efektywne leczenie (także chorób przewlekłych)
 • Więcej energii do opieki nad noworodkiem
 • Zapobieganie i leczenie depresji poporodowej (baby blues) i innych zakłóceń równowagi emocjonalnej
 • Wzmacnia kondycję paznokci i włosów
 • Zwiększa podaż mleka
 • Zwiększenie energii i zmniejszenie hormonów stresu

Jak to się je?

Gotowane na parze i suszone
Wspomniane powyżej zasuszone Zi He che wzmacnia qi (czi -energię) i odżywia krew oraz jest stosowany jako antidotum na wyniszczające choroby przewlekłe. Podczas procesu enkapsulacji (zamykania w kapsułkach na bazie warzyw), łożysko gotuje się na parze z cytryną, imbirem i zielonym chili, następnie odwadnia (ok.8h) i mieli na proszek. Część osób twierdzi, że gotowanie na parze jednak pozbawia łożyska cennych składników odżywczych.

Suszenie - Metoda Raw
Metoda Raw po prostu pomija proces gotowania na parze. Łożysko jest odwodnione przez ok.14-16 godzin, po czym mielone na proszek i pakowane do kapsułek.
Kapsułki (ponoć nie mają smaku) powinny być spożywane w ciągu 6-12 miesięcy i przechowywane w lodówce, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Produkcję kapsułek z łożyska zleca się w niektórych krajach wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom.

Na surowo
Niektórzy uważają, że spożywanie łożyska na surowo, wkrótce po urodzeniu przyniesie największe korzyści. Tak też przygotowują je w postaci koktajli, w skład których wchodzą z 3-4 kawałki świeżego surowego łożyska, garść świeżych owoców o intensywnym smaku (np. jagody, maliny), banan i woda. Smak owoców ponoć doskonale maskuje smak surowego łożyska. Koktajl musi być spożyty w ciągu godziny od przygotowania.

Gotowane
Spożywanie łożyska jako dania mięsnego to kolejna propozycja, w Internecie znajdziemy profesjonalne przepisy na sporządzenie lasagne czy Spaghetti Bolognaise. To nie żart - można je znaleźć tutaj .

Co można zrobić jeszcze z łożyska http://placentanetwork.com/placenta-remedies-and-placenta-recipes/

Bezpieczeństwo
Firmy zajmujące się produkcją suszonego łożyska w kapsułkach mają odpowiednie certyfikaty, a przy produkcji kapsułek (koszt ich sporządzenia w przeliczeniu na złotówki to ok 450zł -1200zł) przestrzega się rygorystycznych przepisów. Przygotowując łożysko do konsumpcji w warunkach domowych należy wykazać się wysoką higieną osobistą.

Skutki uboczne
Podobno nie zaobserwowano, aczkolwiek nie wolno zażywania kapsułek z łożyska łączyć z suplementacją żelaza, ani też spożywać ich w momencie podwyższonej temperatury ciała, gdyż sproszkowane łożysko samo w sobie jest „ciepłe” (energetycznie).

Źródło:
Why eat a placenta? BBC News.com

http://www.mamaandbabylove.com/2011/08/19/yes-i-ate-my-placenta/
 http://www.mothers35plus.co.uk/placenta.htm

Przeglądając ogłoszenia trafiliśmy na ofertę sprzedaży łożyska kobiety (suszonego, bodajże z Chin - ogłoszenie przetłumaczone automatycznie translatorem na język polski). Co o tym sądzicie?

lozysko

 

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież