Szkocja zakazuje handlu plastikowymi patyczkami do uszu

22 styczeń 2018
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szkocja jest pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który zakazuje plastikowych patyczków do czyszczenia uszu. Podczas, gdy większość supermarketów już je wyeliminowała, sprzedając jedynie papierowe, wiele małych sklepów spożywczych nadal ma je w swojej ofercie. Zakaz będzie obeobejmował wszystkich sprzedawców. Przewiduje sie, iż dzięki temu zmniejszy się aż o 50 procent zanieczyszczenie plastikiem morskiego środowiska Szkocji.

Zakaz wynika z rosnącej stale liczby plastikowych patyczków zalewających plaże i brzegi. Szkocka minister środowiska, Roseanna Cunningham, powiedziała w przemówieniu: "Pomimo różnych kampanii, ludzie nadal wrzucają śmieci do swoich toalet, a to musi się skończyć. Infrastruktura kanalizacyjna Szkocji zbiera i przetwarza około 945 milionów litrów ścieków każdego dnia.Te systemy nie są zaprojektowane do usuwania małych plastikowych przedmiotów, takich jak plastikowe patyczki, które mogą zabijać morskie zwierzęta i ptaki, które je połknęły. "
konikpatyczki

Szokujące jest to, że patyczki bawełniane stanowią około połowy wszystkich odpadów morskich wyrzucanych na brytyjskie plaże, szczególnie, iż nie wydają się niezbędnym produktem higienicznym. Laryngolodzy przestrzegaja przed ich użyciem, ponieważ wpychają woszczynę i utrudniają wydostanie się jej.

Bea Johnson z Zero Waste Home stwierdza, że można swobodnie ten zabieg wykonać swoim paznokciem, bez użycia patyczka. Inni sugerują japońską metalową lub bambusową łyżkę do uszu, czy też kroplę oleju dziennie do ucha, aby poluźnić jakiekolwiek nagromadzenie i gorące prysznice, aby wypłukać je w naturalny sposób.
bamboo ear picks
fot. japońska łyżka do uszu z bambusa

źródło:
Patyczki do uszu stanowią około połowę wszystkich zanieczyszczeń związanych ze ściekami wyrzuconymi na brytyjskie plaże. https://www.fidra.org.uk/projects/cotton-buds/
BBC News: "W Szkocji ogłoszono zakaz dla plastikowych wacików" http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-42640680
Friends of the Earth Scotland to wiodąca organizacja edukacyjna w Szkocji * niezależna szkocka organizacja charytatywna z siecią tysięcy członków i aktywnych grup lokalnych w całej Szkocji

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież