Farbujesz włosy? Uważaj!

21 sierpień 2014
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Wszystkie farby do włosów są mutagenne i rakotwórcze. Nawet tak zwane "naturalne" farby, które zawierają barwniki roślinne również mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne i negatywnie oddziaływać na Twoje zdrowie.

 Co znajdziemy w składzie farby do włosów? M.in.:

 • p-fenylenodiaminy (PPD lub PPED) lub 2-nitro-p-fenylenodiamina - powoduje raka, alergię i immunotoksyczność, zaburzenia hormonalne, podrażnienia (skóra, oczy, płuca)
 • nadtlenek wodoru -powoduje raka, alergię i immunotoksyczność, zaburzenia hormonalne, podrażnienia (skóra, oczy, płuca), neurotoksyczność
 • nadtlenek amoniaku - powoduje raka, zaburzenia hormonalne, podrażnienia (skóra, oczy, płuca)
 • octanu ołowiu - powoduje raka, alergie, immunotoksyczność, zaburzenia hormonalne. Zazwyczaj obecny jest w farbach do włosów o mocnych kolorach: niebieski, różowy i kolory metaliczne.
 • smoła węglowa (formaldehyd) - powoduje raka, alergie, immunotoksyczność, zaburzenia hormonalne. Reakcje alergiczne na barwniki obejmują świąd, obrzęk twarzy, a nawet trudności w oddychaniu .
 • alkilofenolowe Etoksylaty (APE) , które też znajdują się w bazie środków plemnikobójczych i pestycydów i wpływają na układ rozrodczy organizmu.
 • Quaternium-15 , konserwant stosowany również w żywności, powoduje podrażenienia.

                                             Na zdjęciu poniżej skład farby trwałej tradycyjnej, oraz na zielonym tle skład naturalnej henny.

                             DSC09990DSC09991

Zagrożenie

W roku 2006, 22 rodzaje substancji chemicznych, które są w większości obecne w farbach do koloryzacji włosów, w tym PPD zostały zakazane w Europie. To nie oznacza jednak, że producenci stosują się do zakazu.

PPD (pochodna amoniaku) znajdziecie też pod nazwami:

 • p-fenylenodiamina
 • paraphenylenediamine
 • 4-fenylenodiamina
 • fenylenodiamina
 • p-diaminobenzen
 • 4-aminoaniline
 • 1,4-benzenodiamina
 • 1,4-diaminobenzen

Co możesz zrobić?

 • *Unikaj okazyjnego robienia sobie tatuaży z henny niewiadomego pochodzenia
 • *Zawsze rób próbę uczuleniową przed nałożeniem farby.

Skład produktów do pielęgnacji włosów (ani syntetyczny ani naturalny) – z gamy „koloryzujące” nie jest regulowany przez FDA (Food and Drug Administration) FDA nie zatwierdza każdego składnika używanego w farbach do włosów, odpowiedzialność za bezpieczeństwo produktów i składników spada na producentów. Environmental Working Group oświadczyło, że 69% produktów do farbowania włosów może stanowić ryzyko pojawienia się raka. W 1994r. pojawił się raport National Cancer Institute, który ujawnił, że ciemne barwniki używane przez długie okresy czasu, wydają się zwiększać ryzyko nowotworów, takich jak chłoniaki nieziarnicze i szpiczaka mnogiego. Kobiety, które regularnie korzystają z produktów do farbowania włosów (a także fryzjerzy i styliści wykonujący zabieg farbowania) mają większą szansę zachorować na nowotwory, w tym krwi, pęcherza moczowego i układu limfatycznego. Kobiety, które stosują farby do włosów od ponad 20 lat, są prawie dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Reakcje alergiczne po farbowaniu włosów to powszechny problem nie tylko w momencie zastosowania barwnika, ale także w kilka dni po jego użyciu – szczególnie swędzenie czy owrzodzenia skóry głowy.

Rodzaje farb do włosów | Kolory

 • farbowanie włosów progresywne lub stopniowe - farbowanie progresywne to inaczej farbowanie trwałe, które stopniowo zmienia odcień włosów, rozjaśnia je lub przyciemnia – odbywa się to przy zastosowaniu barwników metalicznych , takich jak sole ołowiu, bizmutu i srebra).
 • roślinne farby niektóre farby sprzedawane są jako „naturalne "farby do włosów, jednak w ich składzie znajdują się sztuczne substancje chemiczne
 • naturalna Henna jest rośliną, która służy do farbowania włosów. Nie należy stosować jej na siwe włosy, ponieważ uzyskuje się kolor pomarańczowy. Henna jest otrzymywany z liści krzewu Lawsonia inermis, która rośnie w Indiach, Afryce Północnej i na Sri Lance. Główną wadą henny jest fakt, iż nie może być stosowana do rozjaśniania własnego naturalnego koloru włosów.
 • czasowe barwniki do włosów (barwniki rozpuszczalne w wodzie, które wytrzymuje tylko jedno mycie szamponem)
 • semi-trwałe barwniki przenikają do włosa i nie spłukują się tak szybko wodą, jak w przypadku czasowych barwników. Semi-trwałe barwniki wytrzymują 4-5 mycia szamponem.
 • trwałe barwniki, najważniejsza kategoria. Stałe barwniki nie tylko przenikają głęboko w strukturę włosa, lecz zostają zablokowane w nim ze względu na szereg reakcji chemicznych, które występują, gdy barwnik jest stosowany. W efekcie uzyskuje się trwały efekt barwienia włosów.
 • metaliczne farby do włosów, które zawierają związki ołowiu, mogą dać zaskakujące kolory - ogniście czerwony, fioletowy, zielony
 • wybielanie włosów - obejmuje stosowanie nadtlenku wodoru

Ciemne farby do włosów są uważane za te o największym ryzyku zachorowalności na raka. Ciemne farby do włosów są szczególnie niepokojące, ponieważ zawierają znacznie wyższe stężenie substancji chemicznych niż pozostałe farby. Często błędnie uważa się, że farbowanie włosów raz na cztery do sześciu tygodni jest bezpieczne. Skóra głowy jest bardzo silnie ukrwiona i z łatwością rozprowadza toksyny zawarte w farbach do włosów (ale i w środkach do pielęgnacji) po całym organizmie. Ponad 75 milionów kobiet na świecie regularnie farbuje włosy (w Polsce ponad 70% kobiet). Trwałe kolory są najbardziej popularne i stanowią około 80 procent rynku. Farby do włosów to wielki biznes (szacuje się że rocznie ze sprzedaży uzyskuje się ponad 7 mld dolarów).

Jeśli musisz użyć farby do włosów, oto wskazówki, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko toksyczności koloryzacji i uniknąć innych zagrożeń dla zdrowia

 1. Omijaj najciemniejsze odcienie. Mimo, że wszystkie odcienie mają w składzie zasadniczo te same substancje chemiczne, to jednak w ciemnych odcieniach brązu i czerni jest ich więcej niż w blond, czerwonych lub jaśniejszych odcieniach (Jacqueline Kennedy Onassis , która regularnie farbowała włosy na czarno, chorowała na chłoniaka nieziarniczego).
 2. Unikaj trwałego koloru włosów, ponieważ farby te są najbardziej toksyczne.
 3. Szukaj naturalnych farb koloryzujących np. henna, farby ziołowe i z roślinnymi barwnikami.
 4. Jeśli pójdziesz do salonu fryzjerskiego, wybierz taki, który oferuje farby ziołowe, farby dla alergików. Tak na marginesie, jeśli jesteś kobietą, masz mniej niż 40 lat i całe siwe włosy, to może być to związane z niedoczynnością tarczycy. Wówczas nie farbowanie jest skuteczne a wizyta i endokrynologa.
 5. Nigdy nie mieszaj różnych produktów do farbowania włosów, ponieważ może to spowodować potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne reakcje.
 6. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zrezygnuj z tradycyjnego farbowania, ze względu na wpływ, jaki może mieć ten zabieg na dziecko w łonie matki (czyli 10-krotny wzrost ryzyka raka u dziecka)
 7. Alternatywą są farby ziołowe, henna i farby organiczne. Te certyfikowane są wolne od parabenów, amoniaku, brak w nich takich substancji jak: Rezorcynol, Thioglycolates, wspomniany wyżej PPD, czy metale ciężkie.

Na podstawie:

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Artykuły powiązane

Komentarze  

 
-3 # Anna 2014-08-27 21:00
:sigh: Skąd ta wiedza ?! Prosimy aby doradztwo było poparte dowodami a nie jest . Farby ziołowe NIE ISTNIEJĄ ! TYLKO HENNA ZIOŁOWA która oblepia zewnętrzną warstwę włosa przez co łuska nie przepuszcza tlenu zduszając włosa co po wielu latach stosowania kończy się łysieniem .... (w Indiach częsty problem kobiet) UDOWODNIONY ! pochodne amoniaku w farbach ulatniają się po 15 minutach całkowicie z włosa działając jako katalizator który musi otworzyć łuskę aby pigment dostał się do środka . Ludzie nie kopiujcie bzdur z innych portali...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Redakcja 2014-08-28 09:34
Pani Anno, szkoda, że nie poparła Pani swoich informacji dowodami. Farby ziołowe istnieją, a w artykule nie rozpatrywano kwestii ulatniania się amoniaku (skąd to 15min?) tylko jego potwierdzonej szkodliwości. Co do kwestii farb roślinnych kierujemy na stronę marki KHADI "Chemiczne farbowanie ingeruje w strukturę włosów za pomocą sztucznych substancji, łuski włosa otwierają się (w sposób podobny do szyszki sosnowej) a kolor penetruje jego wnętrze. Po kolejnych farbowaniach łuski zamykają się nieprawidłowo, a włosy stają się podatne na uszkodzenia (...). Natomiast barwnik z henny (lawson) wnika do włosa i wiąże się z keratyną. Lawson nie uszkadza włosa, ale w naturalny sposób go odżywia. Dlatego właśnie po użyciu farb roślinnych włosy są wzmocnione. http://www.khadi.pl/roznica-chemiczne-roslinne-farbowanie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # Angelika 2015-10-19 09:48
Witam serdecznie :) od lat szukam złotego środka do farbowania moich włosów, który by mnie nie uczulil. To z czym się zmagał po farbowaniu włosów to nie da się opisać. Włączając do tego wizytę w szpitalu po zastrzyk odczulajacy!!!! !nie robiła bym z tego takiego problemu gdyby moje włosy miały swój naturalny kolor , niestety mam mnóstwo siwych włosów .to podarunek genowy:) bo tarczyca ok? Mam 35 lat i 70 procent siwych włosów na głowie. Mam nadzieję że kiedyś ktoś stworzy dla takich osób coś fajnego nieuczulajacego . Fajny wpis. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # lovela 2016-01-04 17:07
farba majaca chnę w nazwie lub składzie arwi włosy siwe; polecam marki Delia,venita i po problemie; nakładamy co 2 tygodnie i mniej widac a tak naprawde to prawie wcale nie widać.


Cytuję Angelika:
Witam serdecznie :) od lat szukam złotego środka do farbowania moich włosów, który by mnie nie uczulil. To z czym się zmagał po farbowaniu włosów to nie da się opisać. Włączając do tego wizytę w szpitalu po zastrzyk odczulajacy!!!!!nie robiła bym z tego takiego problemu gdyby moje włosy miały swój naturalny kolor , niestety mam mnóstwo siwych włosów .to podarunek genowy:) bo tarczyca ok? Mam 35 lat i 70 procent siwych włosów na głowie. Mam nadzieję że kiedyś ktoś stworzy dla takich osób coś fajnego nieuczulajacego. Fajny wpis. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować