Urlop menstruacyjny

31 marzec 2017
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Włochy mogą wkrótce stać się pierwszym zachodnim krajem, który będzie zapewniał płatne „menstruacyjne urlopy” dla pracowników płci żeńskiej.

Proponowana ustawa jest obecnie przedmiotem dyskusji w parlamencie kraju. Zakłada się w niej trzy płatne dni wolne w każdym miesiącu dla pracujących kobiet, które doświadczają bolesnych okresów.

Jedni chwalą pomysł (eksperci w dziedzinie zdrowia oraz lokalne media) mówiąc, że jest to krok we właściwym kierunku, by rzucić światło na los kobiet cierpiących w trakcie tych dni, gdzie boleści mogą mieć wpływ na ich obniżoną zdolność do pracy.

Przeciwnicy twierdzą, że jeśli kobiety mają otrzymywać dodatkowo płatny urlop, to pracodawca będzie jeszcze mniej chętny na zatrudnianie płci pięknej. Warto wspomnieć, że Włochy ze względu na trwałe kulturowe stereotypy, mają jeden z najniższych wskaźników udziału kobiet wśród pracowników, dodatkowo są zwalniane tuż przed lub po zajściu w ciążę (według włoskiego Narodowego Instytutu Statystycznego).

Miriam Goi, pisarka- feministka, boi się, że zamiast łamania tabu dotyczącego cyklu miesiączkowego kobiet, zostanie utrwalony pogląd, że kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni i wymagają specjalnego traktowania.

Menstruacyjny urlop funkcjonuje m.in. w Korei Południowej i Japonii. Wiele prywatnych firm, w tym Nike, również wprowadziło podobną politykę.

Źródło: www.theguardian.com

Specjalna polityka dla firm: Pioneering Period Policy: Valuing natural cycles in the workplace

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież