Konferencja ONZ "Nasze oceany, nasza przyszłość"

07 czerwiec 2017
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
5 czerwca 2017r. po raz pierwszy w historii, w Nowym Jorku rozpoczęła się konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów.

Ochrona mórz i oceanów to najbardziej ambitny z celów zrównoważonego rozwoju, na konferencji jednym z głównych tematów będzie zrównoważone rybołówstwo i szansa jaką daje certyfikacja MSC dla ochrony światowych zasobów ryb. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych (*UN FAO SOFIA Raport 2014) ok. 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem. 61% z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów. Morza i oceany pokrywają ponad 70% powierzchni naszej planety. Szacuje się, że jedna szósta spożywanego przez nas białka zwierzęcego pochodzi z ryb i owoców morza. Niestety w wyniku działań człowieka ich zasoby są zagrożone.

Konferencja ONZ "Nasze oceany, nasza przyszłość" potrwa od 5 do 9 czerwca. Wezmą w niej udział państwa członkowskie ONZ, przedstawiciele agend Narodów Zjednoczonych, organizacji międzyrządowych i organizacji pozarządowych, w tym organizacja pozarządowa MSC, która zajmuje się zrównoważonym rybołówstwem, przedstawiciele sektora prywatnego oraz świata akademickiego i nauki.

Światowy Dzień Oceanów (ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009r.) obchodzony 8 czerwca na całym świecie, ma przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na miejsce zamieszkania, stąd też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. To też okazja do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. www.msc.org/pl
W
iecej informacji: https://oceanconference.un.org/

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież